אודות ד"ר בר-עמי

 
 
ד"ר שלום בר-עמי סיים את עבודת הדוקטורט במסלול ישיר במכון ויצמן למדע ברחובות בשנת 1982. במחקרים שביצע במסגרת עבודת הדוקטורט, הוא חקר את התהליכים המכשירים את הביצית להפריה. חלק גדול מהמחקרים והפירסומים של עבודת הדוקטוראט היה בסיס לפיתוח השיטות של הפריה חוץ-גופית.

בהמשך דרכו, במהלך השנים 1982 - 1984, סיים עבודת בתר-דוקטורט באוניברסיטת מרילנד בארצות הברית, ובה חקר את תהליכי הבקרה בשחלה, שמובילים להתפתחות הזקיק השחלתי הדומיננטי שממנו מתקבלת הביצית להתפתחות העובר שיוצר הריון.
 
 
 
ד"ר שלום בר עמי
 
 
 
 

ב- 1984 הצטרף ליחידת הפריה חוץ-גופית בבית החולים רמב"ם, ובמקביל העמיד את מעבדת המחקר לחקירת תהליכי הרבייה בבית הספר לרפואה בטכניון. השילוב הייחודי של ראש מדור במעבדה להפריה חוץ-גופית וראש מעבדת מחקר, הביא להצלחה רבה במתן פתרונות טובים לבעיות עקרות רבות, במסגרת עבודתו בבית החולים. ד"ר בר-עמי יזם מחקרים והיה שותף בהעמדת טכניקות מתקדמות לשיפור ההצלחה בהפריה חוץ-גופית, ובמציאת פתרונות ייחודיים להשגת הריונות, במקרים שאי אפשר היה לעזור להם בטכניקות הקיימות.

ב- 1995 ד"ר בר-עמי הוזמן לנהל את המעבדה להפריה חוץ-גופית, את המעבדה האנדרולוגית וכן את המעבדה הביוכימית במרכז הרפואי פולקנר בבוסטון. במסגרת זו הוא קנה לו שם מוביל בתחום של ביצוע נאות ושל יישום ופיתוח שיטות מעבדה בהפריה חוץ-גופית. כמו כן, מילא תפקיד של מדריך קליני באוניברסיטת הרווארד, ובהמשך קיבל באוניברסיטת בוסטון מינוי של אסיסטנט פרופסור (Assistant Professor of Obstetrics & Gynecology). בשנים אלו גם התקבל לחברות באגודות מדעיות ורפואיות בארץ ובעולם.

בשנת 1999 הצטרף ליחידה להפריה חוץ-גופית במרכז הרפואי פורייה, בתפקיד "מרכז תחום" במעבדה של היחידה להפריה חוץ-גופית. הוא העמיד ביחידה זו את טכניקת המיקרו-מניפולציה (ICSI: Intra Cytoplasmic Sperm Injection), אשר משרתת זוגות רבים והביאה לפתרונות עבור זוגות חשוכי ילדים. כמו כן, הוא היה שותף להעמדת טכניקות מעבדה מתקדמות כמו:
א.- TEFNA המסייעת לזוגות במציאת פתרון במקרים בהם הדרך להבאת ילדים היא באמצעות הפקת זירעונים מהאשך.
ב. Vitrification: שיטת הקפאה מהירה של עוברים וביציות
ג. Time-Laps: הדגרה מבוקרת של ביציות (אחרי הזרעה) ומעקב רצוף של ההפריה והתפתחות העוברים, בהפריה חוץ-גופית
בשנים 2006 - 2007 מילא תפקיד של מנהל מעבדת מחקר לאנדוקרינולוגיה בבית החולים הלל-יפה בחדרה. במסגרת זו הוא הדריך סטודנטים והעמיד מחקרים מתקדמים ברמה של ביולוגיה מולקולרית, על מנת להבין את הקשר בין התפתחות הזקיק השחלתי והביצית של האישה לבין מטבוליזם שומנים בתאי השחלה.

ב- 2005 דר' בר-עמי הקים את רשת מעבדות "גלה-און" בנצרת-עילית ובכרמיאל, אשר מספקות שירות מלא ומקיף של מעבדת זרע ברמה הגבוהה ביותר. במשך שנים המעבדה התמחתה ביישום ובשכלול השיטות למציאת פתרונות עבור זוגות הסובלים מעקרות על רקע חוסר זירעונים בזירמה (Azoospermia). במסגרת זאת פותחו טכניקות מיקרוסקופיות כדי להשיג אבחון מיטבי, בנוזל הזרע, לנוכחות זירעונים בוגרים גם בספירה נמוכה מאוד ובמקרים שאין זירעונים בוגרים מבוצעת בדיקה באמצעים של אופטיקת DIC (Differential Interference Contrast) משולב עם בדיקה גנטית (FISH Fluorescence in situ Hybridization) לזהות בין התאים העגולים, קיום של תאי זרע ראשוניים.

לרשימת פרסומיו המדעיים של דוקטור בר-עמי לחץ כאן