בדיקת זרע במשלוח דואר

 
 
ההתפתחות העצומה במציאת פתרונות לעקרות הפכה את העקרות בעבר לכשל פוריות בהווה. מצבים שבעבר היו בלתי פתירים הפכו עם השנים לפיתירים בסיוע רפואי מתאים. אחד המצבים הקשים לעקרות הוא חסרון זירעונים בנוזל הזרע כלומר "Azoospermia". במעבדת "גלה-און" הושקע מאמץ רב בישום טכניקות קיימות ופיתוח טכניקות חדשות לקידום הפוריות בזוגות שקיימת אבחנה של Azoospermia ובלי פתרונות רפואיים באופק המחקרי והקליני.
 
 
קיימים שני סוגים של Azoospermia
(1) (Obstructive Azoospermia (OA שבו חוסר הזירעונים נגרם בשל חסימה בדרכי המין. במקרה זה הפתרון הוא ניתוחי שבו שואבים את הזירעונים מהאשך או בלוטת רום האשך (epididymis) האפידידימיס
(2) (Non-Obstructive Azoospermia (NOA שבו הפגיעה היא בחוסר יצור זירעונים באשך.
(3) קיים גם מצב שלישי של חוסר יצור זירעונים באשך גם כאשר האבחנה היא של OA.

מתברר, שאבחנה מעבדתית של NOA, לא בהכרח מציינת חוסר מלא של יצור זירעונים באשך. בחלק מהמקרים קיים יצור מועט ביותר של זירעונים בחלק מרקמת האשך. את הזירעונים האלה ניתן להפיק בפעולה ניתוחית שבה נשאבות דגימות נוזל וחלקי רקמה מהאשך או שנגזר מקטע מהאשך. במעבדה הצמודה לחדר ניתוח מבוצע חיפוש אינטנסיבי בנוזל האשכי יחד עם מאמץ להפקת זירעונים מאבוביות הזרע ברקמת האשך או במקטע האשך.

אבחנה של NOA בבדיקה סטנדרטית אין פירושה שיש להעביר את האיש לחדר ניתוח. חובה
לבצע בדיקה אינטנסיבית רב שלבית ומעמיקה למציאת זירעונים. הבדיקה מבוצעת במיקרוסקופ מיוחד ובשיטות אופטיות מיוחדות ומתקדמות. שימוש בטכניקה ובציוד המתאימים מאפשר למצוא ולזהות זירעונים בוגרים בחלק מהגברי, למרות האבחנה המוקדמת של NOA. מציאת זירעונים ב NOA תחסוך מהזוג ניתוח מכאיב ומיותר באשכים.
 
במעבדות גלה און נרכש הציוד המתאים ופותחו טכניקות מתקדמות לבצע אבחנה מלאה ומדוייקת אם ב NOA אין זירעונים. נתקלנו במקרים רבים שאבחנה המעבדתית ( לא בגלה-און) הייתה מוחלטת של Azoospermia. לכן בוצע ניתוח למציאת זירעונים באשך. על פי אבחנה זו, בטיפולים חוזרים האיש נדרש לניתוח נוסף כדי להפיק עוד זירעונים מהאשך.
בלא מעט מקרים מהסוג המתואר, בדיקה אינטנסיבית במעבדות גלה-און איפשרה למצוא זירעונים בנוזל הזרע ונחסך מהזוגות לבצע ניתוח נוסף להפקת זירעונים מהאשכים. שיטות העבודה במקרה של NOA מפורטות בדף "שירותים מיוחדים" קרא עוד
 
 
 
במקרים בהם קיימת אבחנה של NOA ובבדיקות מעבדה חוזרות או אחרי פעולה ניתוחית עדיין לא נמצאו זירעונים, המטרה הראשונה שלנו היא לאבחן נוכחות זירעונים ופחות חשובים הפרמטרים האחרים בבדיקת זרע כמו תנועתיות.

שירות דואר לבדיקה

במקרים אלו, מוצע במעבדות "גלה-און" לשלוח את דגימת הזרע בדוא ולחסוך בטרחה לנסוע ממקומות רחוקים ולהגיע לצפון הארץ, לנצרת עילית. כדי לבצע את הבדיקה. תשלח בדואר ערכה עם החומרים (התומכים בחיים של כול סוגי התאים הנמצאים בנוזל הזרע) והציוד הנדרשים לאיסוף הזרע יחד עם הוראות ברורות כיצד לבצע את איסוף הזרע, אופן ההעברה לכלי המתאים ואופן המשלוח בדואר.
במסגרת זר, מוצעות שתי בדיקות. לכול אחת מהן תשלח בדואר ערכה מיוחדת. חובה להקפיד לקרוא את ההוראות ולפעול לפיהן. כך תישמר, אבטחה מירבית של דגימת הזרע.
שתי הבדיקות המוצעות.
  • 1. בדיקת זרע אינטנסיסבית. הבדיקה רב שלבית ומתוארת בסעיף "שירותים מיוחדים" קרא/ קיראי עוד
  • 2. בדיקת זרע אינטנסיבית משולבת עם בדיקה גנטית לזיהוי תאים האפלואידים (קרא עוד). במקרה של אי מציאת זירעונים, הבדיקה הגנטית עם תוצאה חיובית מציינת שבין התאים העגולים יש תאי זרע בשלבים הראשוניים להתפתחותם. נתון זה מעלה לכדי 50% את ההסתברות למציאת זירעונים בפעולה ניתוחית מסוג micro TESE באשך.
קיימת עוד אפשרות. במידה ונמצאו זירעונים או שלא נמצאו זירעונים אבל נמצאו תאים עגולים האפלואידים. מומלץ לעבור לתכנית טיפולית (חיפוש באשך עצמו) ל NOA.
 
 
אפשרות טיפולית
במידה ונמצאו זירעונים בבדיקה האינטנסיבית או שלא נמצאו זירעונים אבל זוהו תאים האפלואידיים (בדיקה גנטית בתאים עגולים קרא עוד), מומלץ לעבור לאפשרות הטיפולית. לעומת זאת, אם לא נמצאו זירעונים בוגרים וגם לא תאים האפלואידיים האפשרות הזאת לא מומלצת.
המטרה באפשרות הטיפולית לנסות למצוא זירעונים ולשמור אותם בהקפאה. איסוף הזרע יעשה במעבדה בנצרת עילית (לא ישלח בדואר כמתואר לעייל).יש לקבוע תור במעבדת "גלה-און" בשעות הבוקר המוקדמות ולתאם את זה עם ביה"ח שבו הזוג מטופל. התיאום עם ביה"ח במטרה שאם ימצאו זירעונים אפשר יהיה להעביר אותם לבנק הזרע בביה"ח ולהקפיא אותם בביה"ח להמשך הטיפול בזוג.