שאלות ותשובות

 

שאלות נפוצות

 
 • ש: מה היא בדיקת זרע מקיפה?
  ת: בדיקת זרע היא האמצעי הראשוני והנדרש כדי לבדוק אפשרות של ליקויי בפוריות הגבר. בבדיקה כלולים 14 מדדים. חלק מהמדדים מתייחסים לתפקוד של בלוטות המין, קרי האשכים והמדדים האחרים מתיחסים לתפקוד של מרכיבים אחרים במערכת המין הזכרית כמו הערמונית (פרוסטאטה), שלפוחית הזרע (Seminal Vesicle) ועוד.
  המדדים החשובים להערכת פוריות הגבר הם:

  • 1. ריכוז הזירעונים וסה"כ מספר הזירעונים,
  • 2. תנועתיות הזירעונים (אחוז הזירעונים בתנועה, סוג התנועה ומהירות הזירעונים)
  • 3. אחוז הזירעונים במבנה תקין.

  יש לזכור שבדיקת הזרע היא בעיקרה בדיקה מיקרוסקופית והיא חשובה מאוד כצעד ראשון לבירור חוסר השגת הריון אך אינה בבחינת סוף פסוק באבחון של תקלות בפוריות הגבר. להערכה מלאה של פוריות הגבר, קיימות בדיקות נוספות שהן ביוכימיות מולקולריות וגנטיות למתן תשובה מלאה לפוריות הגבר.
  ש: מה היא השבחת זרע/הכנת זרע טיפולית?
  ת: במקרה של אי השגת הריון, אחת הדרכים לטיפול בבעיה היא הזרקת הזירעונים לצוואר הרחם (ICI: Intra cervical insemination) או לחלל הרחם (IUI: Intra uterine insemination) באשה. השלב הראשון לטיפול זה הוא הכנת הזירעונים. קיימות שיטות שונות להכנת הזרעונים.
  "רחיצת זרע" זו השיטה הבסיסית היא שבה מפרידים את הזירעונים מנוזל הזרע ומרחיפים אותם בנוזל גידול מיוחד השומר את חיות וחיוניות הזירעונים לתקופה ארוכה עד לביצוע IUI או ICI לפי התכנון הטיפולי של הרופא המבצע את ההזרקה.
  "השבחת זרע" או "שיפור טב זירעונים" זו שיטה שאינה מסתפקת בהפרדת הזירעונים מנוזל הזרע אלא גם ממינת ומפרידה את הזירעונים האיכותיים ורק אותם מזריקים לרחם. כיום קיימות שתי דרכים למיון הזירעונים האחת עפ"י עיקרון תנועה (Swim-Up) והאחרת שיטת הגראדינט ומפרידה את הזירעונים עפ"י עיקרון ההתפתחות המלאה של הזירעונים (Density gradient Centrifugation)
  ש: מה היא שיטת הגרדיאנט ובמה היא טובה יותר מהשבחת הזרע רגילה שהוצעה לי על ידי מעבדות אחרות?
  ת: כדי להבין את התשובה יש להבין את תהליך צמיחת הזירעון באשך. התפתחות הזירעונים נמשכת יותר מחודשיים ומתחילה מתא עגול הקרוי spermatogonium ובהמשך תא עגול בוגר הקרוי spermatid ועד למבנה הסופי הקרוי spermatozoon שזה הזירעון. רק חלק קטן מ spermatogonia (צורת הריבוי) מגיעים לשלב הסופי של התפתחות מלאה של הזירעונים.
  בזירמה מוצאים תאים עגולים במצב של spermatogonia ועד לתאים עגולים מסוג spermatids והחלק העיקרי כולל זירעונים אולם רק חלקם במצב הבוגר הסופי. בנוסף, בזירמה אפשר למצוא תאים עגולים שמקורם במערכת החיסונית או תאי זרע מתים שלא שרדו. שיטת הגראדינט מסלקת את התאים העגולים את הזירעונים המתים וחלק ניכר מתאי הזרע שלא הגיעו לשלב הסופי של התפתחות הזירעונים. כלומר נבחרים הזירעונים הבוגרים ביותר. בכול מדד שנבדק נמצא שהזירעונים שנבחרו בשיטת הגראדינט הם בערכים הגבוהים יותר בתנועתיות, במבנה הכללי ובמבנה הגנטי ועוד.
  לפעמים, למרות היתרונות של שיטת הגראדינט, עדיין נמדד אחוז תנועה פחות מ 90%. במקרה כזה יש להוסיף שלב גראדינט נוסף שפותח ב"גלה-און" ומעלה את אחוז הזירעונים בתנועה ל 90% ויותר.
  ש: מה היא השבחת זרע אבחנתית?
  ת: השבחת זרע אבחנתית כשמה כן היא. השבחה למטרות אבחנתיות. ההחלטה על השבחה אבחנתית יכולה להיות של הרופא המפנה בשל התוצאות של בדיקת זרע קודמת ויכולה להיות של מנהל המעבדה בשל נתוני בדיקת הזרע.
  השבחת זרע אבחנתית מבוצעת במקרים הבאים:
  א. חוסר בזירעונים. האפשרות של רחיצת הזרע והרחפה בנפח קטן תאפשר אולי למצוא זירעונים
  ב. ספירת זירעונים נמוכה מאוד שלא מאפשרת ביצוע של בדיקת מבנה הזירעונים
  ג. חוסר תנועתיות (אע"פ שספירת זירעונים תקינה) או תנועתיות מקומית וגבולית. במקרים כאלה קיים חשש להימצאות גורם מעכב בנוזל הזרע או הליך דלקתי ורחיצת הזרע מאפשרת לבטל את הגורם הזה ולהחזיר את התנועתיות.

  ש: מי מבצע את הבדיקות?
  ת: כל הבדיקות מבוצעות אישית על ידי דוקטור שלום בר-עמי.
  ש: כיצד עליי להתכונן לבדיקה?
  ת: כל ההנחיות מפורטות תחת "הנחיות לנבדק" ויוסברו לך כבר בעת קביעת מועד התור. נזכרת בשאלה - פנה אלינו דרך האתר או טלפונית.
  ש: האם צריך להביא התחייבות או הפניה?
  ת: לקופות חולים שונות דרישות שונות, לפירוט המסמכים הנדרשים לחץ כאן.
  ש: כבר ביצעתי בדיקת זרע במקום אחר והתוצאות היו גרועות, האם יש טעם לנסות שוב?
  ת: תוצאות בדיקת הזרע מושפעות מגורמים רבים וביניהם חיצונים (מומחיות הבודק, ציוד הבדיקה, שיטת הבדיקה ועוד) וגורמים הקשורים למטופל עצמו. במשך השנים ראינו מקרים רבים של מטופלים שכמעט ואמרו נואש אך הטיפול המדוייק והאישי בגלה-און סייע להם. לכן, בכדי שנוכל לתת לך את הטיפול הטוב והמתאים ביותר אנו ממליצים שתעדכן באשר לבדיקות קודמות עוד במועד קביעת התור.
  ש: כמה זמן לוקח לקבל את תוצאות הבדיקה?
  ת: זמן הבדיקה תלוי בסוג הבדיקה ובפרמטרים רבים הקשורים לזרע הנבדק. לקבלת זמן בדיקה משוער, בהתאם לסוג הבדיקה, לחץ כאן.
  ש: האם ניתן לבצע את איסוף הזרע בבית ולא במעבדה?
  ת: בהחלט כן. להנחיות לחץ כאן ועדכן אותנו במועד קביעת התור.
  ש: כיצד אני קובע תור?
  ת: ניתן להשאיר פרטים בטופס שבצד ימין או להתקשר למספרים המופיעים בתחתית העמוד. לפירוט שעות הקבלה ודרכי ההגעה לחץ כאן.
  ש: מה קורה אם יש לי שאלות נוספות?
  ת: אתם תמיד מוזמנים לפנות אלינו טלפונית או באמצעות טופס הפניה באתר או לקבוע תור לפגישת ייעוץ בסניף הקרוב אליכם.